At&t
SPONSORED

Açık hava grafiti ve sokak sanatı müzesi, Wynwood Walls

Sanatını sokaklarda icra edenlerin aslında müzelere ihtiyacı yok; onlar dünyanın farklı yerlerini, gerilla müdahalelerle açık hava müzelerine dönüştürebiliyorlar.

Miami Downtown’da yer alan, Wynwood Art District tam da böyle bir yer.

Grafitiler ile bezenmiş sokakları, artık 70’den fazla sanat galerisi, sanatçı stüdyosu ve de müzeye ev sahipliği yapıyor.

İşte o müzeden rengarenk kareler.

Graffiti

Wynwood Duvarlarının fikir babası bu konularda meşhur Toby Goldman’dir.

2009 yılında Wynwood bölgesinde bulunan ve genel de depo olarak kullanılan geniş ve az pencereli binalar Toby Goldman’a bu geniş alanı devasa bir tuval gibi düşünüp sokak sanatları adına eşsiz bir yere dönüştürme fikrini çağrıştırdı.

w2

Goldman’ın ana amacı ilk etapta 25. ve 26. sokaklarda bulunan 6 adet binayı merkez olarak belirleyerek hayalini hayata geçirmek ve oluşan cazibe ile de bölgenin yaya trafiğini arttırmaktı.

w4

Daha önce benzerine çok rastlanmayan bu proje kapsamında yapılan grafitiler ve diğer sokak sanatları kısa zamanda büyük beğeni ve takdir topladı ve 2010 yılında projeye 10 sanatçı daha dahil oldu.

Wynwood Duvarları Amerika’nın ve dünyanın önde gelen bir çok geleneksel ve modern grafiti ve sokak sanatçısını Miami’de aynı çatı altında bir araya getirerek şehre yepyeni ve kıpır kıpır bir cazibe merkezi eklemiştir.

wynwood_wall_

İlk günden bu yana Wynwood Duvarları, Amerika, Brezilya, Belçika, Meksika, Portekiz, Ukrayna, Yunanistan, İspanya, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Singapur gibi toplam 16 ülkeden 50 kadar dünyaca tanınmış sanatçıya 8.000 m2’nin üzerinde duvarını açarak ev sahipliği yapmaktadır.

Processed with VSCOcam with lv01 preset

New York Times, BBC News, Vanity Fair ve Forbes gibi dünyaca saygın bir çok gazete ve derginin “Miami’ de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler” listelerinde her zaman baş köşede  yer alan Wynwood Duvarları, Miami seyahatinizin en renkli fotoğraflarına ve en eşsiz deneyimine eşlik edecek güzellikte.

LetsMiami.Com