Dominos
SPONSORED

Amerika’da Ev Al, Kirasıyla Kredisini Öde

Ev fiyatları ucuzladı. Mortgage taksidini ödeyemeyenler anahtarı bankaya teslim edip kiraya çıkıyor.

Miami’de 350 bin $’lık yüzme havuzlu bir evi şimdi 230 bin $’a almak mümkün 2007’nin ikinci yarısından itibaren mortgage krizi ile çalkalanan ABD’de, bir taraftan düşen emlak fiyatları ve faizler, diğer taraftan artan kiralar, ev bedelinin yüzde 20’sini peşin ödeyen yatırımcılara mortgage taksitlerini, kira getirisi ile ödeyerek ev sahibi olma imkanı sundu.

ABD’de konut finansmanı sağlayan kuruluşlar, aylık ödeme kabiliyeti sınırlı olan insanlara bile sıfır peşinat ile ev kredisi vermişti. Subprime adı verilen, kalitesi düşük kredilerde sorun çıkınca bu evleri alanlar ev anahtarını bankaya teslim etmeye başladı.

Finansman şirketlerinin portföyünde bir anda binlerce yeniden satılmayı bekleyen ev ortaya çıktı. Mortgage taksidini ödeyemeyenler ise daha düşük standarttaki evlere kiracı olarak çıkmaya başladı. Böylece satılık ev fiyatları eyaletlere göre değişmekle birlikte yüzde 20-50 oranında gerilerken, kiralarda yüzde 15’e yakın artışlar meydana geldi.

Taksidi kirası ödüyor !

Ağırlıklı olarak Miami bölgesinde çalıştıklarını belirten LetsMiami Yetkilisi, “Yaklaşık 6 yıldır ABD piyasasında iş yapıyoruz. Başlangıçta yatırımcı olarak girdik. Sonrasında gelişen potansiyel bizi alım satıma yöneltti. ABD emlak piyasasında fiyatlarda son 6 aydır gözle görülür düşüş var. Düşüşler yüzde 25-30 seviyesinde. Mesela Miami’de 280 bin dolarlık bir ev vardı. Şimdiki fiyatı 200 bin dolar oldu. Evi almak isteyen bir yatırımcı 40 bin dolar peşinat öderse, aylık 1.500 dolar mortgage taksidi var. Aynı evi minimum bu paraya yani 1.500 dolara çok rahat kiraya verebiliyor” dedi.

Türkler açısından ABD’de ev sahibi olmanın son derece kolay olduğunu söyleyen LetsMiami Yetkilisi, “Pasaport, vize, Türkiye’den alınmış bir ikametgah ve Türkiye’de hesabınızın bulunduğu bankadan alınan mortgage taksitlerini ödeyebileceğinize ilişkin yazı yeterli” şeklinde konuştu.

Bürokrasisi çok az !

ABD’de ev satın almanın son derece güvenli olduğuna dikkat çeken Yetkili, özellikle bitmemiş evlerde yüzde 20’lik peşinatın, ev teslim alınıncaya kadar yeddi emin hesapta tutulduğunu, tüketicinin evin tamamlanmasının ardından paranın inşaat şirketinin hesabına transfer edildiğini kaydetti.

ABD’de bir Türk vatandaşının kredi almasının ABD’lilerden daha kolay olduğunu söyleyen Yetkili, “ABD, kendi vatandaşları için ince eleyip, sık dokuyor. Bir sürü bilgi ve belge istiyor. Yabancılar için ise bankadan alınan, ’taksitleri ödeyebilir’ belgesi mortgage kredisinin çıkmasına yetiyor” dedi.

Fiyatı en uygun evler Florida’da !

ABD’de ev fiyatları eyaletten eyalete çok büyük oranlarda değişiyor. İç kesimlerdeki evler kıyı kesimlerdeki evlerden genelde daha ucuz. Güney bölgeler de kuzey ve orta batıdan daha ucuz. Evlerin en pahalı olduğu 10 bölgenin 7’si California’da. Pahalı olan eyaletler ise Hawaii, Virginia, Montana, New Jersey ve New York. En ucuz evler Wyoming, Nebraska, Idaho, Wisconsin ve Alabama’da yer alıyor. Fiyatı en uygun şehirler Florida’daki Tampa Bay, Houston (Texas), St Louis ve Minneapolis olarak sıralanıyor.

Miami’den ev satın almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurabilir, konusunda uzman bir arkadaşımızın sizi aramasını sağlayabilirsiniz.

LetsMiami.Com