Verizone
SPONSORED

Art Deco’nun Başkenti; Miami

Art Deco 1920’lerden sonra özellikle mimaride görülen Fransız menşeli dünya çapında bir sanat akımıdır. Art Nouveau’nun hemen ardından ortaya çıkan bu akım, ondan farklı olarak el emeğine değil, sanayiye dayalıdır. Kullanılan renkler pastel ve  desenler de geometriktir.

Art Deco, 1930’lardan sonra mimarların mimariyi süsten ve gösterişten ayırmak ve işlevselliği ön plana çıkartmak istemelerinden ötürü gözden düşmüş ama 1960’lı yıllarda yeniden itibar görmeye başlayarak ününü günümüze kadar taşımıştır. Art Deco’nun ilk büyük örneği mimar Eliel Saarinen’in yapmış olduğu Helsinki Garı’dır.

Helsinki Garı.jpg

Ankara Tren Garı, Chrysler Binası, Rockefeller Center ve Empire State Binası bu akımın en bilinen ve de en görkemleri eserleridir.

Empire State Biansı.jpg

İlerleyen yıllarda Art Deco akımı sadece mimari ve grafik unsurlarda değil, mobilya, moda ve tekstil alanında da kendisine yer bulmuştur.

Çoğunluğu 1923 – 1943 arasında inşa edilmiş 800’ün üzerinde binasıyla dünyanın en geniş Art Deco koleksiyonuna sahip olan Miami, deyim yerinde ise bu akımın dünyadaki başkenti niteliğindedir.

Özellikle South Beach ve çevresinde hakim olan bu akımın en güzel mimari örnekleri, rengarenk çizgileri ve nostaljik esintileri ile Miami’nin en bilinen Art Deco binalarının görüntüleri ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.