Dominos 2
SPONSORED

Hillary mi? Trump mı?

Amerikan Başkanlık seçimler yaklaştıkça heyecan da artıyor.

election7.jpg

8 Kasım 2016 Salı günü 58.si yapılacak olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimi Demokratların adayı olan 68 yaşındaki eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı 69 yaşındaki İşadamı Donald Trump’ı karşı karşıya getirecek.

Bu kıyasıya yarışta Demokratların Başkan Yardımcısı adayı, 2013’ten beri Virginia Senatörü olarak bulunan Tim Kaine, bunu yanı sıra Cumhuriyetçilerin adayı ise, Indiana Valisi Mike Pence.

Her ne kadar melez olsa da ABD’nin ilk siyahi başkanı olarak tarihe geçen Barack Obama ilk kez 2008 yılında Beyaz Saray’a gitme hakkını kazanmıştı.

İki kez üst üste başkan seçilen Obama’nın 3. Kez aday olma hakkı zaten bulunmuyordu.

Kimilerinin “ABD Hillary hak etmek için ne yaptı?” diye hayıflandığı ama büyük kitlelerce de eşi Bill Clinton’un geçmişteki başarılı Başkanlık performansından dolayı sempatiyle karşılanan Hillary Clinton, ABD’nin ilk kadın başkanı olma ihtimali sebebiyle de özellikle bayan seçmenlerin büyük bir bölümünün desteğini almış gibi görülüyor.

Azınlıklara karşı sivri söylemleri ile şimşekleri üzerine çeken milyarder işadamı Donald Trump ise “ABD’yi yeniden en büyük yapalım” sloganı ile tutucu diye nitelendirebileceğimiz Amerikalıların oylarına talip. Ayrıca bazı çevrelerce de başarılı işadamı geçmişinin de ekonomiyi düzeltmede avantaj olabileceği düşünülüyor.

Göçmen sayısının en yüksek olduğu eyaletlerden olan Florida ve özellikle de Miami’de yaşayanlar merakla seçim sonuçlarını bekliyor.

Seçimlere sayılı gün kala sonuçların ne olacağını şimdiden kestirmek imkansız ama hem Amerika’nın geleceği hem de dünya barışı için “hangisi daha hayırlı ise o olsun” demekten başka bir çaremiz de yok gibi.

Seyreyleyelim bakalım zaman ne gösterecek ve Amerika’nın yeni Başkanı kim olacak?