SPONSORED

Miami’de Bir Venedikli, Venetian Pool

Coral Gables semtinde 16 dönüm bir arazi içinde inşa edilmiş olan bu halk açık tarihi havuz, 1924 yılından beri ziyaretçilerine serin ve de farklı bir Miami deneyimi sunuyor.

Kurulduğu ilk yıllarda Venetian Casino ismi ile kumarhane olarak Miami’nin kalburüstü kesimine hizmet eden tesis, kısa zamanda dönemin ünlü film yıldızlarının da çokça uğradığı popüler bir haline gelmiş. O yıllarda havuz, boşaltılarak kumarhane orkestrası tarafından sahne olarak kullanılmakta imiş.

Aynı şekilde bu ünlü havuz, 2001 yılında kuruluşunun 75. Yıldönümü sebebiyle yapılan kutlamalarda da boşaltılmış ve sadece bir günlüğüne konser alanına dönüştürülmüş. Belki gereksiz bir ayrıntı ama bu koca havuz 3.5 saat içinde dolmaktaymış.

venetian6.jpg

1981 yılından beri Ulusal Tarihi Yerler kapsamında koruma alına alınan efsanevi havuz bu özelliği ile de Amerika’da ilk ve tek.

Hiçbir kimyasal madde eklenmeden 820.000 galon artezyen su ile doldurulan Venetian Pool, Amerika’nın en büyük tatlı su havuzu.

En derin yeri 2,5 metre olan ve içinde bir de 4 metre yüksekliğinde şelale bulunan havuz çok iyi çalışan filtre sistemleri ile de her zaman temiz ve berrak.

venetian7.jpg

İlki 1989 yılında diğerleri 2009 ve 2016 yıllarında olmak üzere 3 büyük restorasyon geçiren bu güzel havuz, Venedik tarzı köprüleri ve genel mimarisi ile düğün, özel partiler ve doğum günü gibi etkinliklere de hizmet vermektedir.

Mercan kayaları, güneşlenme için oluşturulmuş küçük kumsalı ve yiyecek – içecek hizmetleri de düşünüldüğünde tarih kokan farklı bir havuz deneyimi yaşamak isteyenlere mutlaka tavsiye edilebilecek güzellikte olan Venetian Pool, Miami’nin en önemli saklı hazinelerinden biri.

Unutmadan Venetian Pool dini ve milli günler hariç haftanın 7 günü açık.