Verizone
SPONSORED

Miami’nin en uç noktası: “Key West!”

Miami’den yola çıkıp, US1 isimli yolu takip ederek güneye doğru yolun sonuna kadar gittiğinizde, Amerika kıtasının en uç noktası olan çok hoş bir yere ulaşırsınız: Key West.

Key_West

Bu otobandan kuzeye doğru gittiğinizde ise New York’a kadar ulaşabiliyorsunuz. Yolun uzunluğu yaklaşık 3800 km’dir. İşin güzel tarafı otobanlarda tek sayıların KUZEY-GÜNEY çift sayıların BATI-DOĞU yönlü olması ve doğal olarak da Başkan Obama’nın bile bununla övünmesidir.

EVEN-MILE-BRIDGE

Miami’den Key West’e giden yol bir harika. Key denilen şey aslında küçük adacıklar. Ama önemli olan bu adacıkları denizin üzerinden otobanla birbirine bağlanması. Miami’den Key West’e giderken sanki denizin üzerinde gidiyormuşsunuz gibi bir hisse kapılıyorsunuz ve bu muhtemelen hayatınız boyunca unutamayacağınız yolculuklardan biri olabilir.

Adalardan Key Largo, Islamorada ve Marathon Key’i geride bıraktığınızda, ünlü Seven Mile Bridge ’i geçeceksiniz. Gerçekten de denize çakılı kazıklar üzerinde yaklaşık 11 km devam eden bu haşmetli köprü boyunca yandaki eski köprü, üzerinde size eşlik eden terkedilmiş demiryolu, 1910’larda Florida’nın gelişiminde büyük rol oynamış işadamı Henry Flagler tarafından yaptırılmış.

key-west-cuba-sign

Yaklaşık 15 adadan daha geçtikten sonra Key West ’in doğu kıyılarından adaya giriyorsunuz. Sol taraftan, yani adanın güney sahili boyunca devam edip, güneybatıda Amerika kıtasının en uç noktasını gösteren taşın önünde bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmamak lazım.

key-west-duval-st

Mallory Meydanı ve Key West ’in ana caddesi Duval Street gezilecek ana noktalardır.  Key West ’te tarihi evler çok güzel korunmuş ve çoğu turizmin gelişmesiyle otellere çevrilmiş. Key West ’in en popüler plajı ise Fort Zachary Taylor. Plaja giriş ücreti 7 dolar Burası aslında bir park ve Florida bir eyalet olduktan hemen sonra yapılan ve yapımı beş yıl sürüp 1850’de bitmiş. Ufak tefek yemekler alacağınız bir snack barı var. Şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Bu arada denize girerken dikkatli olun, 20 mt yanınızda birden Titanic benzeri bir gemi görebilirsiniz, önce şaşkınlıkla izlerken, bir fotosunu çekeyim diye aklınızdan geçirebilirsiniz Su geçirmeyen fotoğraf makineniz varsa hayat size güzel Bu anı fotoğraflayabilirsiniz. Makineleri hazır tutmakta fayda var.

key-west-fort-zachary-taylor

Key West’te yapılması gereken ve buranın en ünlü olaylarından birisi güneşi batırmak. Bütün turistler Amerika kıtasının en güneyindeki güneşin harika batışını seyretmek için toplanıp bu anın tadını çıkarıyorlar. Geceleri ise Duval Caddesi ve çevresi çok hareketli. Genelde barlarda Karaoke çok popüler.  Eğer Miami’de iseniz, günübirlik veya iki günlük bir kaçamak için Key West çok güzel bir seçim olacaktır.

key_west-sunset

LetsMiami.Com