SPONSORED

Miami’ye Neden Yatırım Yapılmalı?

İnsanlar Miami hakkında konuşurlarken, genel olarak ilk akla gelenler; tüm yıl muhteşem iklimi ile “South Beach”, göz kamaştırıcı plajlar, hızlı gece hayatı, lüks restaurantlar, “Lincoln Road” ve “Ocean Drive” güzergahı ve benzeri durumlardır.

Ancak, South Beach’in kuzeyinde (Bal Harbour ve Sunny Isles Beach) oluşan son zamanlardaki hızlı gelişim ve Miami şehir merkezinde (Downtown Miami) ardı ardına  inşa edilen binlerce daire ile Miami, her geçen gün daha çok konut alternatifi sunmakta ve kalıcı bir ikamet ya da ikinci veya üçüncü ev için çok uygun ve tercih edilen bir bölge haline gelmektedir. Miami pazarının gözbebeği ise, giderek kendi başına hareketli bir şehir haline gelen Downtown Miami’dir.

MIAMI, FDI İSTİHBARAT VERİLERİNE GÖRE GELECEĞİN EN BÜYÜK KUZEY AMERİKA ŞEHİRLERİ ARASINDA 9. SIRADADIR

FDI (Direkt Yabancı Yatırım), “Geleceğin Amerikan Şehirleri” yayınında, geleceğin en gelişmiş Kuzey Amerika şehirleri arasında New York Şehrini 1. sırada ve Miami’yi 9. sırada listelemiş, Financial Times’ın alanında uzman bir bölümüdür.

FDI, analizinin bir parçası olarak her şehir için “sınır ötesi bakir alan yatırımı” incelemesi yapmaktadır. New York ve Miami, son yıllarda sayıları oldukça fazlalaşan direkt yabancı yatırım projeleri sebebi ile gayet iyi bir sıralama elde etmişlerdir. Hiç kuşkusuz, bu devam edecektir. İlgili analizde, Miami aşağıdaki alanlarda da oldukça yüksek bir sıra elde etmiştir:

İş ortamına uygunluk: 2. sıra

Direkt yabancı yatırım stratejisi: 3. sıra

Alt yapı: 10. sıra

New York ise ekonomik potansiyel, insan kaynakları, alt yapı, iş ortamına uygunluk alanlarında 1. sırada olup, FDI stratejisi bakımından da 8. sırada yer almıştır.

LetsMiami__Beach_Homes

MIAMI, GERÇEK ANLAMDA ULUSLARARASI BİR MERKEZDİR

Miami haricinde, ABD’deki hiçbir şehrin tüm ziyaretçilerinin %45‘i yurtdışı kaynaklı değildir. 2015 senesinde, ziyaretçilerin en fazla geldiği 5 ülke aşağıdaki gibidir:

 1. Kanada
 2. Brezilya
 3. Arjantin
 4. Kolombiya
 5. Almanya

Güney Amerikalılar, bölgeye gelen uluslararası ziyaretçilerin %66’sını oluşturmakta olup, geldikleri başlıca ülkeler aşağıdaki gibidir:

 1. Brezilya
 2. Arjantin
 3. Kolombiya
 4. Venezuela

Avrupalılar, uluslararası ziyaretçilerin %25’ini oluşturmakta olup, başlıca şu ülkelerden gelmektedir:

 1. Almanya
 2. İngiltere
 3. Fransa
 4. Hollanda
 5. İsveç
 6. İsviçre

Miami aynı zamanda tüm Amerika’dan ziyaretçilerin geldiği, en önemli iç turizm duraklarından biridir. 2015 yılında ziyaretçilerin en çok geldikleri 5 şehir:

 1. New York
 2. Philadelphia
 3. Chicago
 4. Boston
 5. Atlanta

Ayrıca New Yorklular tüm yerli ziyaretçilerin %25’ini oluşturmaktadır!

MIAMI, ÇEŞİTLİ ENDÜSTRİLERİN YER ALDIĞI BÜYÜK BİR ŞEHİRDİR

Miami yaklaşık 5.5 milyonluk nüfusu ile Amerika’nın, nüfus açısından 7. büyük merkezidir. 2014 yılında UBS, Miami’yi alım gücü endeksine göre dünyanın en zengin 5. şehri ilan etmiştir. Aynı zamanda GSMH açısından da ABD’nin en büyük 11. şehridir.

Turizm, Miami’nin temel endüstrisi olmaya devam etse de, Miami aynı zamanda gelişkin bir finans, ticaret, kültür, medya, eğlence, sanat ve uluslararası ticaret merkezidir.

 • Miami, yabancı bankaların en yoğunlukta bulunduğu şehirdir.
 • Miami, çok uluslu şirketlere ait 1.400 Latin Amerika merkezine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Miami, önde gelen televizyon yapım merkezlerinden biridir ve aynı zamanda ABD’deki İspanyolca hizmet veren medyanın en önemli merkezidir.
 • Miami, aynı zamanda hatırı sayılır bir müzik kayıt merkezidir.
 • Miami Uluslararası Havaalanı, tüm Amerikan havaalanları içinde: Uluslararası nakliyede birinci, Uluslararası yolcu taşımacılığında ikinci, Toplam yük açısından üçüncü Ve toplam yolcu adedi açısından on ikinci sıradadır.
 • Miami Limanı, ABD’deki en yoğun limanlardan biridir.

letsmiami_shop

MIAMI SAHİLİ YENİLEMEDEN GEÇTİ

Miami sahili, yaklaşık bir yüzyıldır Amerika’nın en önde gelen deniz kenarı tatil beldelerinden biri olup, önceleri sahil boyunca uzanan yalıları, yakın zamandan itibaren ise lüks daireleri ile uzun zamandır, zengin ve ünlülerin ikinci ev tercihidir. Miami sahili, yakın zamanda, özellikle South Beach’in kuzeyinden Hollywood Beach’e kadar olan tüm bölgede gözle görülebilecek derecede büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşüm, Miami sahilini (ve çevresini) kalıcı ikametgah ya da ikincil, üçüncül ev sahibi olmak için cazip bir mekan haline getirmiştir.

Bilindiği üzere, South Beach uluslararası olarak yoğun ilgi görmektedir. Dolayısı ile talep uluslararası ve arz kısıtlı olduğu için Plajdaki emlak fiyatları genel olarak şehir merkezine göre daha yüksektir. Fiyatlar $500.000’dan başlayıp Fisher Island gibi yerlerde lüks bir daire için  $20 milyona kadar çıkabilmektedir. Ancak yine de, bu dönüşümden uzak kalmış South Beach merkezindeki bir çok Art Deco tarzındaki binada daha uygun fiyatlı seçenekler mevcuttur. Bu bölgedeki fiyatlar genel olarak $300.000 ve üstüdür.

South Beach’in kuzeyindeki bölgeler o kadar gelişti ki artık South Beach’te bir emlak sahibi olmaya geçerli bir alternatif oluşturmaya başladı. Örnek olarak Surfside bölgesini ele alır isek, bu bölgede Gansevoort Residences, Caribbean, İngiliz menşeili cazibe merkezi “SoHo Beach House”, elden geçirilmiş Fontainbleau ve Eden Roc otelleri gibi bir çok muhteşem okyanus kenarı gayrimenkuller inşa edildi.

Daha kuzeyde, Bal Harbour muhteşem One Bal Harbour’ın inşası ve 2012 başında açılış yapan, ultra-lüks St. Regis Bal Harbour Hotel and Residences  ile eski değerini yeniden kazandı. Hali hazırda bu bölge de birçok yeni ve lüks  proje devam etmektedir.

Son olarak, Bal Harhour’ın kuzeyindeki alan bile, son yıllarda eklenen Güney Florida’nın – Jade Beach ve Jade Ocean  ya da daha makul fiyatlarda olan Trump Towers gibi – en gelişmiş binalarından çoğunu barındırması sebebi  ile  bir çok yatırımcı için dikkate alınır bir seçenek haline gelmiştir.

Birkaç kilometre kuzeyde kalan Hollywood bile, Westin Diplomat Hotel ve Rezidanslar’ı, Trump Hollywood ve lüks Apogee Beach, metrekaresi $4.000’dan başlayan fiyatları sebebi ile, şu anda birçokları için bir seçenek haline gelmiştir.

LetsMiami_Cab

MIAMI ŞEHİR MERKEZİ (DOWNTOWN MIAMI), 7/24 YAŞAYAN BİR DÜNYA ŞEHRİNE DÖNÜŞÜYOR

Miami şehir merkezi,  en gelişkin gökdelenlerden oluşan manzarası ile kendi başına yeni bir şehre evrilirken, sonunda yatırıma uygun hale geliyor. Doğrusu, Miami şehir merkezi, son iki yıl içinde nüfustaki ve ticari aktivitedeki kayda değer artışın doğal sonuçlardan biri olarak şu anda ülkenin en hızlı büyüyen şehir merkezlerinden biri haline geldi.

 • Miami şehir merkezi, son sekiz yılda inşa edilen 23.000 daire ve 78’den fazla bina ile gerçek anlamda bir rönesans geçirmiştir.
 • Bu yapılardan Epic, Icon Brickell, 900 Biscayne, Marquis, ve yakında bitecek olan Paramount Bay gibi bazıları, Güney Florida’daki en önemli yapılar arasındadır.
 • Son yılların gözdesi Wynwood ve Design Distric bölgeye ayrı bir anlam ve değer katmıştır.
 • Miami şehir merkezinde yaşayan 80.000’in üzerindeki insan, 10 yıl öncesi ile kıyaslandığında %99’luk bir artışa işaret etmekte olup, 2019 yılı itibarı ile kalan emlak portföyünün arzı sonucu bu nüfusun 92.000 civarında olacağı beklenmektedir.
 • Envanterin büyük kısmının erimesi, şehri başka bir seviyeye taşıyacak yeni projelerin hızla ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Bir zamanlar sabah 9 akşam 5, sadece iş bölgesi olan semt, restaurantları, eğlence, sanat ve kültürel aktiviteleri ile 7/24 canlı bir hal almaktadır. 2010’dan bu yana, Miami şehir merkezinde, Kimpton EPIC Hotel, Viceroy Miami, Tempo Miami ve dünyanın ilk JW Marriot Marquis gibi lüks otellere ek olarak 120 adet yeni işletme kurulmuştur.

letsmiami_jw_marriott.jpg

Ek olarak, tüm ülke genelinin aksine, şehir merkezinde, yeni, üç adet ticari kule inşa edilmiştir.

Yatırımcılar için Miami şehir merkezinin bir yatırım aracı  olarak görülmesi açısından ikna edici bir argüman da şudur: Şehirdeki iskan patlamasının en önemli sonuçlardan biri, Miami şehir merkezinin bir çekim merkezi olması ve bununla beraber gelecek olan ekonomik büyümenin, ileriki günlerde daha da fazla gelişime sebep olacak olmasıdır. Bu, kolayca görülebileceği üzere Florida’nın her zaman eksikliğini hissettiği dünya çapında bir şehrin kurulmasına yol açacak, geri beslemeli bir süreçtir.

Siz de Miami’de yatırım yapabilir, yeni bir hayatın temellerini atabilirsiniz, hem de kendi bütçeniz ve olanaklarınızla… Miami bir adım ötenizde.. Formu doldurun, daha ayrıntılı bilgilendirelim, size ve bütçenize en uygun seçeneği bulmanıza yardımcı olalım.

O yüzden Let’s Miami…