Dominos
SPONSORED

Modern Sanatın Olmazsa Olmazı; Pérez Sanat Müzesi

İlk olarak 1984 yılında Güzel Sanatlar Merkezi olarak kurulan “Pérez Art Museum Miami (PAMM)”, 1996 yılından sonra Miami Sanat Müzesi olarak anılmış ve 2013 yılından itibaren de Downtown’da bulunan Museum Park içinde yer alan ve İsviçreli mimarlar Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan 131 Milyon Dolar’lık yeni binasında şimdiki adıyla ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Biscayne Bulvarı üzerinde bulunan 80 dönümlük devasa arazisi ile Museum Park, bir şehir parkı olmasının yanı sıra hem Pérez Sanat Müzesine hem de 2015 yılında hizmete giren ve 275 Milyon Dolar’a mal olan Patricia Frost Bilim Müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Açılışı itibariyle ilk 4 ay içinde 150.000 ve ilk senenin sonunda da 300.000 ziyaretçi sayısına ulaşan PAMM, Flagler Caddesinde bulunan önceki yerinde senede sadece 60.000 kişi tarafından ziyaret edilmekte idi.

Toplamda 220 Milyon Dolar harcanan bu etkileyici müzenin masraflarının 100 Milyon Dolarlık kısmı Miami Belediyesi tarafından geri kalan kısmı ise sanatseverlerin bağışlarından karşılanmıştır.

11.000 m2 kapalı alan ve 7.500 m2 açık alanı ile 3 katlı bu güzel bina, müze işlevinin yanı sıra özel davet ve etkinliklerde de oldukça rağbet görmektedir.

Düğün, doğum günü ve şirket yemekleri gibi etkinliklerde gece ışıkları ile daha da etkileyici hal alan mimarisi ve kıyısında bulunduğu Biscayne Körfezinin eşsiz manzarasını bir arada sunan PAMM, içerisinde bulunan modern salonları ile özel günler için farklı mekan alternatifleri sağlama konusunda da oldukça başarılı.

İçinde Purvis Young, Joseph Cornell, Kehinde Wiley, Frank Stella, Kiki Smith, John Baldessari, Olafur Eliasson ve Dan Flavin gibi sanatçıların seçkin eserlerinin de bulunduğu geniş ve modern bir sanat koleksiyonuna sahip olan PAMM, yaptığı cömert bağışlar nedeniyle Arjantin doğumlu Amerikalı ünlü emlak milyarderi Jorge M. Pérez’in adını taşımaktadır.

Kiki Smith.jpg
Kiki Smith

İş Hayatında Başarının Sırları gibi konularında 5 adet kitap yazmış olan Mr. Pérez, Başkanlığı döneminde de Bill Clinton’a Küba konusunda danışmanlık yapmıştır.

Jorge M. Pérez.jpg
Jorge M. Pérez

Sanatla dolu keyifli saatler geçirirken karnınızın acıkma ihtimali de göz önüne alınarak müze bünyesinde açılan Verde Restaurant, zengin menüsü ile her zevke hitap etme konusunda oldukça iddialı.

Sıkça yenilenen sergileri ve zengin koleksiyonu ile PAMM, sanatseverler için tam anlamıyla harika bir Miami etkinliği.

Siz de ünlü müzeleri gezmekten keyif alan sanat tutkunlarındansanız, Mutlaka Görülmesi Gereken Müzeler listenizin başına PAMM’ı da yazın bizce.