SPONSORED

Taksicilerin 1 Milyar $’lık Savaşı

UBER ve LYFT’in Miami Şehir Meclisi’ndeki oylamada 9’a karşı 2 oy oranı ile yasal nitelik kazanması, 2.400 adet taksi plakası sahibi bulunan dev bir taksi şirketini harekete geçirerek 1 Milyar Dolarlık bir dava açmasına sebep oldu.

Aslında Miami’li taksiciler açılan dava konusunda ilk değiller. Geçtiğimiz Kasım ayında Uber’e karşı New York’ta çalışan her bir taksi için 1’er Milyon Dolarlık tazminat davası daha açılmış ve öncesinde de Philadelphia’da 500 Milyon Dolarlık başka bir dava gündeme gelmişti.

New York’ta yaklaşık 15.000 adet damalı taksi bulunduğu düşünülürse açılan tazminat davasının büyüklüğü daha kolay anlaşılabilir.

Davaların hiçbirinin henüz sonuçlanmamış ve halen devam ediyor olması sebebiyle diğer davalara örnek olabilecek bir karar hali hazırda söz konusu değil.

İşlerinin düşmesinden ve doğal olarak yaşanan büyük bir gelir kaybından yakınan şirket yetkilileri ve taksi şoförleri, Belediye Başkanı Carlos Gimenez’in “Bu şirketler her yerde yasal, o yüzden bizde gerekeni yaptık” sözlerini tatmin edici bulmadılar.

Taksi plakasına sahip olmanın havaalanında bekleyebilmek dışında hiçbir avantajının kalmadığını belirten şirket yetkilileri “Şehir Meclisi bize verilmiş olan bir hakkı başkalarına da vererek bizi mağdur ediyor, bu nedenle yasal hakkımız kullanarak tazminat davası açmaktan başka çaremiz kalmadı” diye açıklamada bulundular.

Miami’de normal taksi ücretinin neredeyse yarı fiyatına hizmet veren bu iki firmayı bakalım önümüzdeki günlerde neler bekliyor.

Hep birlikte davaların sonuçlanmasını bekleyip, göreceğiz.