SPONSORED

Trump’ın 200 Milyon $’lık Sarayı; Mar a Lago

Deniz ve Göl (Mar a Lago). İşte Amerika’da Cumhuriyetçilerin Başkan Adayı ünlü işadamı Donald Trump’ın Miami Palm Beach’de yeralan sarayının ismi bu.

Amerika’daki en büyük ve de en pahalı evleri listesinin üst sıralarında yer alan bu 200 Milyon $’lık muhteşem yapı hakkında bilinmesi gerekenler;

1- Sahibi olan Donald Trump’ın işletmeciliğini de yapmakta olduğu özel üyelik sistemi ile çalışan Mar-a-Lago Kulüp (The Mar-a-Lago Club) bu muhteşem malikanede hizmet vermektedir. Dünyanın en çok merak edilen özel kulüplerinden olan Mar-a-Lago’ya üyelik hem oldukça pahalı hem de bir o kadar zordur.

2- Ocak 1927’de inşaatı tamamlanan bu özel yapı, 1985 yılında (mobilyalar da dahil olmak üzere) 10 Milyon $’dan daha düşük bir fiyata Trump tarafından satın alınarak 10 sene boyunca şahsi konutu olarak kullanılmış ve 1995 yılında da The Mar-a-Lago Club olarak hizmet vermeye başlamıştır.

3- Okyanus kenarında 60 dönümlük bir arazide bulunan saray yavrusu yapıda, Kulüp kullanımına ayrılmış 126 odaya ilaveten Donald Trump’ın özel kullanımına tahsis edilmiş bir de Kral Dairesi bulunmaktadır.

maralago1.jpg

4- Üyelerine harikulade bir plaj ve okyanus manzaralı bir havuz deneyim de dahil olmak üzere, lüks bir spa ve sağlık merkezi, ödüllü bir restoran, şampiyona standartlarında tenis kortları gibi hizmetler de sunan bu milyonerler kulübü, özel davetler ve kutlamalar için de hem açık hem de kapalı eşsiz mekanlara sahiptir.

maralago10.jpg

5- Akdeniz tarzında inşa edilmiş olan ana bina, hilal şeklindeki yapısıyla tam karşısında bulunan “Lake Worth” un tüm güzelliğini görülebilecek bir konuma ve üstünde bulunan 75 metrelik kulesi ile de 360 derecelik bir manzaraya sahiptir.

marolago12.jpg

6- Duvarlarda kullanılan altın varakların değerinin 7 Milyon $ ve tuvaletler de bulunan altın lavaboların ise her birinin 25.000 $ olduğu kaydedilmektedir. 2000 m2’lik dev balo salonu ise Palm Beach bölgesinin en büyük salonudur.

marolago11.jpg

7- Kulüp üyeliği için bir kereye mahsus ödenen kişi başı 100.000 $’ın yanı sıra yıllık aidat olarak da 14.000 $ ödenmesi gerekmektedir.

marolago14.jpg

8- 100 yıla yaklaşan tarihiyle hala kullanımda olan yapı, her anlamda orijinalliği korunan Palm Beach’deki son yapılardandır.

marolago13.jpg

9- Mar-a-Lago üyelerinin kullanımına da izin verilen ve arabayla birkaç dakikalık mesafede bulunan West Palm Beach’deki Trump International Golf Sahası Amerika’nın en gözde golf merkezlerinden biridir.

marolago4.jpg

10- Seçim çalışmalarının Güney Florida bölümündeki toplantıyı bu güzel binada düzenleyen Donald Trump, geçen sene bu işletmeden kazandığı 15.6 Milyon $’lık kâr ile de seçmelere ticari başarısı konusunda mesaj vermek istemiştir.